Aktualności

Życie w smogu powoduje w późniejszym wieku nowotwory
14.01.2024
Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Z jego powodu mają one nawracające infekcje, astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa. W ocenie alergolog, prof. Ewa Czarnobilska, w późniejszym wieku mogą rozwinąć się choroby nowotworowe.
Aplikacja dla chorych z objawami pokrzywki
16.11.2023
Alergolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu opracowali aplikację, ułatwiającą lekarzom i pacjentom ocenę i kontrolę stanu przewlekłej pokrzywki.
Alergie na pokarmy powiązane z ryzykiem chorób serca
16.11.2023
Reakcje alergiczne na powszechne produkty spożywcze mogą znacznie zwiększyć ryzyko chorób serca i śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych. Dotyczy to również osób bez wyraźnych objawów alergii pokarmowych.
Nowe badanie dotyczące alergii
03.11.2023
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci rozwinął się pogląd, że pewien poziom narażenia na drobnoustroje może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii. Został nazwany hipotezą higieniczną, która obecnie podważa nowy artykuł opublikowany w „Science Immunology".
Zmiany klimatu są niebezpieczne dla astmatyków
11.09.2023
Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc – donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają do zaostrzenia standardów czystości powietrza.
Choroby alergiczne u dzieci z powodu zaburzeń mikrobiomu
05.09.2023
Cztery najczęstsze choroby alergiczne u kilkuletnich dzieci mogą brać się z zaburzeń mikroflory jelitowej w pierwszych miesiącach życia – donoszą naukowcy z University of British Columbia i BC Children’s Hospital (Kanada).
Leczenie astmy po diagnozie
06.06.2023
W Polsce jedynie 10 proc. pacjentów z astmą kontynuuje leczenie rok po diagnozie – alarmują lekarze. Uniemożliwia to kontrolę choroby, zwiększa ryzyko zaostrzeń i hospitalizacji.
Transgeniczne jaja wydają się bezpieczne
23.05.2023
Japońscy naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowane jaja, które nie zawierają istotnego alergenu. Według najnowszych badań, wydają się być bezpieczne dla zdrowia.