Aktualności

Przyjmowanie witaminy E w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko alergii na orzeszki ziemne u dzieci
20.02.2025
Uzupełnianie diety ciężarnych myszy o alfa-tokoferol, formę witaminy E, zmniejszyło ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u ich potomstwa. O wynikach nowych badań informuje „The Journal of Immunology”.
Nowy potencjalny sposób leczenia stanów zapalnych o podłożu alergicznym
13.01.2025
Działanie na białko o nazwie tristetraprolina może być nową skuteczną metodą leczenia stanów zapalnych o podłożu alergicznym, na przykład astmy – informuje pismo „Allergology International”.
Prof. Samoliński: astma oskrzelowa popowodziową konsekwencją
20.09.2024
W mieszkaniach, w których pojawiła się pleśń na mokrych ścianach, częściej występowały przypadki astmy oskrzelowej i zapalenie oskrzeli jako powodziowe konsekwencje – powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, alergolog.
Alergolog: osoby narażone na anafilaksję powinny na wakacje zabrać adrenalinę
07.08.2024
Osoby narażone na wystąpienie reakcji anafilaktycznej powinny koniecznie zabrać ze sobą na wakacje adrenalinę – przypomina konsultant województwa małopolskiego w dziedzinie alergologii prof. Ewa Czarnobilska. Są to przede wszystkim te osoby, które już doświadczyły anafilaksji.
E-papierosy mogą przyspieszać rozwój astmy
23.05.2024
Używanie e-papierosów wśród dorosłych osób zwiększało ryzyko pojawienia się astmy we wcześniejszym wieku średnio o 252 proc.
Ponad połowa chorych na astmę nie ma rozpoznania choroby, a inni nie leczą się optymalnie
07.05.2024
Skuteczność leczenia w znacznym stopniu zależy też od tego, jak pacjent stosuje się do zaleceń lekarza i czy właściwie zażywa leki.
Astmy nie da się wyleczyć, można jednak ją kontrolować, normalnie żyć i uprawiać sport
02.05.2024
Według NFZ w 2022 r. 2,9 mln pacjentów zrealizowało recepty na refundowane leki stosowane w leczeniu astmy – najwięcej od 2013 r., od kiedy prowadzone są takie obserwacje.
Glikokortykosteroidy to leki bezpiecznie, muszą być tylko odpowiednio stosowane
26.04.2024
Nawet część lekarzy, głównie podstawowej opieki zdrowotnej, obawia się stosowania glikokortykosteroidów – ze szkodą dla chorych.