Aktualności
Transgeniczne jaja wydają się bezpieczne
Japońscy naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowane jaja, które nie zawierają istotnego alergenu. Według najnowszych badań, wydają się być bezpieczne dla zdrowia.
Model opieki ambulatoryjnej w alergologii
Profesor Andrzej Fal, wypowiadając się na temat ograniczonego dostępu do usług alergologicznych, wskazuje na długie kolejki pacjentów oczekujących, w tym na pierwsze porady w pilnych przypadkach, które powinny być natychmiastowo załatwiane.
Czy witamina D zwiększa napady astmy?
Witamina D zwiększa ryzyko napadów astmy u dzieci i dorosłych, czy wręcz przeciwnie - zmniejsza. Naukowcy dokonali nowego przeglądu przeprowadzonych w tym zakresie badań.
Dziecko z chorobą alergiczną w szkole
Ministerstwo Zdrowia wydało obwieszczenie dotyczące zaleceń postępowania w sprawie opieki nad uczniami z chorobami alergicznymi w szkole.
Astma: nowe wytyczne GINA
Dostępne są już nowe wytyczne GINA - wszechstronne, praktyczne i najbardziej aktualne standardy diagnostyki i terapii astmy, przygotowane przez światowej klasy ekspertów.
Astma i alergia tematem "Środy z Profilaktyką" NFZ
Profilaktyka astmy i alergii są tematem kolejnej "Środy z Profilaktyką", przypadającej 10 maja w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
"Szczepionki" na alergię na białko jaj
Naukowcy z Olsztyna wykazali, że przeszczepione komórki T CD4+, które miały kontakt z białkiem jaja kurzego wzmocniły odpowiedź immunologiczną na nie.
Agresywne uczulenie na pyłki
Jedna tabletka może już nie pomóc uczulonym na pyłki, lekarze coraz częściej muszą przepisywać mocniejsze leki. Powodem jest agresywny sezon pyłkowy spowodowany m.in. przez zanieczyszczone powietrze.
Nanocząstki z mRNA chronią przed groźnymi alergiami
Cząsteczka zawierająca mRNA chroniła uczulone na orzeszki ziemne myszy przed groźną reakcją układu odpornościowego.
Diagnostyka komponentowa - IgE przeciwko konkretnym alergenom
Warto jest rozpoznać przyczynę alergii na wczesnym etapie rozwoju choroby. Jest to możliwe dzięki diagnostyce molekularnej, komponentowej.
Prof. Czarnobilska: kumulacja wirusów wzmaga ataki astmy
Zima to szczególnie niebezpieczny czas dla osób z astmą, ponieważ pojawiają się wówczas wiele czynników – m.in. skoki temperatury i infekcje wirusowe – wzmagających ataki tej choroby.
Alergolog: zimą gorzej czują się pacjenci z alergią całoroczną
Zimą gorzej czują się pacjenci z alergią całoroczną, czemu sprzyja okres grzewczy i dłuższe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych – zauważyła prof. Ewa Czarnobilska, alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Prof. Czarnobilska: przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne
Przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne – mówi prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając, że teraz przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej niż zwykle.
Dr Dąbrowiecki: dostęp do spirometrii jest niewystarczający, wykrycie POChP trwa często zbyt długo
Wciąż niewystarczający jest dostęp do spirometrii, zbyt długo trzeba czekać na wykrycie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Spirometrię można jednak wykonać też w domu, online – twierdzi alergolog dr Piotr Dąbrowiecki.
Prof. Samoliński: Alergia może zabić (wywiad)
Są alergie, które są niebezpieczne. Najbardziej dramatyczny przebieg alergii to jest anafilaksja, która - kończąc się wstrząsem anafilaktycznym - może doprowadzić w bardzo szybkim czasie do zgonu - powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, alergolog, otolaryngolog, specjalista zdrowia publicznego.
Kontakt matek z produktami do czyszczenia to większe ryzyko astmy u dzieci
Jeśli matka zaczęła pracować z potencjalnie groźnymi chemikaliami nawet lata przed poczęciem, dziecko było obciążone średnio 71 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na astmę lub świszczącego oddechu.
Lekarze POZ mają problemy z kwalifikacją alergików do szczepień
Tylko ciężka reakcja alergiczna związana z anafilaksją może być przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw Covid-19 – podkreśla małopolski konsultant w dziedzinie alergologii.
Lekarze kontra smog – przełomowe badanie
Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony, na który nie można odczulić.
Pierwszy polski lekarz w UCARE
Alergolog dr Zenon Brzoza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dołączył do międzynarodowego grona ekspertów Urticaria Center of Reference and Excellence.
Alergiczny nieżyt nosa z astmą u 15-letniej dziewczynki – opis przypadku
Immunoterapia to jedyne leczenie przyczynowe alergii, które ma znaczenie nie tylko w prewencji astmy, ale również w jej leczeniu.
Alergia wziewna u małego dziecka – opis przypadku
W przebiegu reakcji nadwrażliwości na pokarmy można obserwować różne objawy ze strony górnych dróg oddechowych.
Alergia sezonowa bez potwierdzenia w testach skórnych i sIgE – ciekawy opis przypadku
Na początku kwietnia do lekarza alergologa zgłosił się 34-letni pacjent z powodu bardzo nasilonych objawów ze strony nosa i oczu...
W Polsce jedynie 10 proc. pacjentów z astmą kontynuuje leczenie rok po diagnozie – alarmują lekarze. Uniemożliwia to kontrolę choroby, zwiększa ryzyko zaostrzeń i hospitalizacji.