Aktualności

Astmy nie da się wyleczyć, można jednak ją kontrolować, normalnie żyć i uprawiać sport
02.05.2024
Według NFZ w 2022 r. 2,9 mln pacjentów zrealizowało recepty na refundowane leki stosowane w leczeniu astmy – najwięcej od 2013 r., od kiedy prowadzone są takie obserwacje.
Glikokortykosteroidy to leki bezpiecznie, muszą być tylko odpowiednio stosowane
26.04.2024
Nawet część lekarzy, głównie podstawowej opieki zdrowotnej, obawia się stosowania glikokortykosteroidów – ze szkodą dla chorych.
Kolejna cząsteczka sprawiająca problemy w alergiach układu oddechowego
15.04.2024
Ze względu na swoje prozapalne działanie, alarminy stanowią ważne cele terapeutyczne w leczeniu chorób alergicznych układu oddechowego.
Dieta dawcy krwi może zaszkodzić biorcy
18.03.2024
U pacjentów z alergią na jaja poziomy BAT były znacznie wyższe, gdy krew została poddana działaniu surowicy dawców, którzy spożyli jaja.
Życie w smogu powoduje w późniejszym wieku nowotwory
14.01.2024
Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Z jego powodu mają one nawracające infekcje, astmę oskrzelową czy alergiczny nieżyt nosa. W ocenie alergolog, prof. Ewa Czarnobilska, w późniejszym wieku mogą rozwinąć się choroby nowotworowe.
Aplikacja dla chorych z objawami pokrzywki
16.11.2023
Alergolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu opracowali aplikację, ułatwiającą lekarzom i pacjentom ocenę i kontrolę stanu przewlekłej pokrzywki.
Alergie na pokarmy powiązane z ryzykiem chorób serca
16.11.2023
Reakcje alergiczne na powszechne produkty spożywcze mogą znacznie zwiększyć ryzyko chorób serca i śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych. Dotyczy to również osób bez wyraźnych objawów alergii pokarmowych.
Nowe badanie dotyczące alergii
03.11.2023
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci rozwinął się pogląd, że pewien poziom narażenia na drobnoustroje może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii. Został nazwany hipotezą higieniczną, która obecnie podważa nowy artykuł opublikowany w „Science Immunology".