Aktualności
Lekarze kontra smog – przełomowe badanie
Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony, na który nie można odczulić.
Pierwszy polski lekarz w UCARE
Alergolog dr Zenon Brzoza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dołączył do międzynarodowego grona ekspertów Urticaria Center of Reference and Excellence.
Bezglutenowa mąka z glutenem
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wycofania partii bezglutenowej mąki owsianej. Powodem decyzji jest wykrycie glutenu w ilości przekraczającej dopuszczalne parametry.
Policjanci ratowali kobietę we wstrząsie anafilaktycznym
Policjanci z Jędrzejowa pomogli kobiecie, która straciła przytomność po ukąszeniu owada – informuje Radio Kielce.
Sprzeczne informacje o dostępności leków
Ostatnie dni pokazują przepaść między komunikatami przekazywanymi przez Ministerstwo Zdrowia a rzeczywistością – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Sanatorium na koszt NFZ: rzadziej i mniej biurokracji
Zgodnie z nowymi przepisami po 19 lipca wniosek o wyjazd do sanatorium na koszt NFZ będzie można złożyć dopiero rok po powrocie z turnusu.
Dlaczego ryczałt rujnuje szpitale powiatowe?
Po roku działania nowych przepisów długi lecznic powiatowych wzrosły o 600 mln zł. Wiele jest na skraju bankructwa – informuje „Rzeczpospolita”.
Zmniejszyły się kolejki na pierwsze wizyty, ale jest też „efekt uboczny”
Nowe regulacje powodują, że pacjenci pierwszorazowi – za których poradnie dostają więcej pieniędzy – wypychają z kolejki tych czekających na kolejną wizytę.
Popularny lek na alergię wycofany z rynku
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał 29 października lek na alergię o nazwie Aerius z powodu opakowań opisanych po rumuńsku i bułgarsku.
Nowy prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Dr hab. n. med. prof. nadzw. Maciej Kupczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest nowym prezydentem elektem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Trzaskowski obiecuje Warszawie weekendową pomoc medyczną
Warszawiacy tak jak dawniej będą mogli uzyskać pomoc medyczną w weekendy, święta oraz w nocy w przynajmniej jednej przychodni w każdej dzielnicy.
Fałszowali dokumentację. Wyłudzili z NFZ 8 mln zł
Właścicielowi zakładu opiekuńczo-leczniczego i jego współpracowniczce zarzuca się fałszowanie dokumentacji medycznej i wyłudzenie z NFZ co najmniej 8 mln zł
Ratownicy reanimują męża, żona nagrywa. Pacjent zmarł
Żona ratowanego na plaży mężczyzny nagrywała akcję ratowników WOPR, czym znacznie utrudniała ich pracę. Pacjent zmarł.
Formularze dla lekarzy o podwyżki wynagrodzeń gotowe
Samorząd lekarski przygotował formularze, które lekarze rezydenci i specjaliści będą mogli wykorzystać do wnioskowania o podwyżki wynagrodzeń.
Biopodobny nie oznacza biorównoważny!
„Jeżeli nazywamy leki biopodobne lekami biorównoważnymi, to w ten sposób sugerujemy, że te leki są identyczne, co nie jest prawdą” – mówi na łamach Rp.pl mec. Monika Duszyńska.
Fartuchy muszą kupować za własne pieniądze
110 byłych i obecnych pracowników szpitala w Białogardzie złożyło pozwy przeciwko pracodawcy. Domagają się wypłaty ekwiwalentów za odzież ochronną.
Od ponad miesiąca brak w aptekach leku ratującego życie dzieci
Od ponad miesiąca nie można kupić w aptekach na Śląsku penu pozwalającego na szybkie wykonanie automatycznego zastrzyku z adrenaliny u dziecka z alergią – informuje „Gazeta Wyborcza”.
Lekarze tworzą czarną listę pacjentów
Blisko 40 proc. wizyt lekarskich nie dochodzi do skutku, bez ich odwołania ze strony pacjenta. Lekarze stworzyli i rozwijają czarną listę takich pacjentów. Wpisują tych, którzy się umawiają, ale nie przychodzą.
Czy więcej pieniędzy oznacza więcej zdrowia? Niekoniecznie
Jak przekonuje Jarosław Kasprzak, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Promocji Zdrowia, ekspert w dziedzinie zarządzania systemem opieki zdrowia, obecnie nasz system ochrony zdrowia nie jest przygotowany na efektywne zarządzania większą pulą pieniędzy.
Alergiczny nieżyt nosa z astmą u 15-letniej dziewczynki – opis przypadku
Immunoterapia to jedyne leczenie przyczynowe alergii, które ma znaczenie nie tylko w prewencji astmy, ale również w jej leczeniu.
Alergia wziewna u małego dziecka – opis przypadku
W przebiegu reakcji nadwrażliwości na pokarmy można obserwować różne objawy ze strony górnych dróg oddechowych.
Alergia sezonowa bez potwierdzenia w testach skórnych i sIgE – ciekawy opis przypadku
Na początku kwietnia do lekarza alergologa zgłosił się 34-letni pacjent z powodu bardzo nasilonych objawów ze strony nosa i oczu...
Tylko ciężka reakcja alergiczna związana z anafilaksją może być przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw Covid-19 – podkreśla małopolski konsultant w dziedzinie alergologii.