Aktualności
Prof. Czarnobilska: kumulacja wirusów wzmaga ataki astmy
Zima to szczególnie niebezpieczny czas dla osób z astmą, ponieważ pojawiają się wówczas wiele czynników – m.in. skoki temperatury i infekcje wirusowe – wzmagających ataki tej choroby.
Alergolog: zimą gorzej czują się pacjenci z alergią całoroczną
Zimą gorzej czują się pacjenci z alergią całoroczną, czemu sprzyja okres grzewczy i dłuższe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych – zauważyła prof. Ewa Czarnobilska, alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Prof. Czarnobilska: przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne
Przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne – mówi prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając, że teraz przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej niż zwykle.
Dr Dąbrowiecki: dostęp do spirometrii jest niewystarczający, wykrycie POChP trwa często zbyt długo
Wciąż niewystarczający jest dostęp do spirometrii, zbyt długo trzeba czekać na wykrycie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Spirometrię można jednak wykonać też w domu, online – twierdzi alergolog dr Piotr Dąbrowiecki.
Prof. Samoliński: Alergia może zabić (wywiad)
Są alergie, które są niebezpieczne. Najbardziej dramatyczny przebieg alergii to jest anafilaksja, która - kończąc się wstrząsem anafilaktycznym - może doprowadzić w bardzo szybkim czasie do zgonu - powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, alergolog, otolaryngolog, specjalista zdrowia publicznego.
Lekarze POZ mają problemy z kwalifikacją alergików do szczepień
Tylko ciężka reakcja alergiczna związana z anafilaksją może być przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw Covid-19 – podkreśla małopolski konsultant w dziedzinie alergologii.
Lekarze kontra smog – przełomowe badanie
Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony, na który nie można odczulić.
Pierwszy polski lekarz w UCARE
Alergolog dr Zenon Brzoza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dołączył do międzynarodowego grona ekspertów Urticaria Center of Reference and Excellence.
Bezglutenowa mąka z glutenem
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wycofania partii bezglutenowej mąki owsianej. Powodem decyzji jest wykrycie glutenu w ilości przekraczającej dopuszczalne parametry.
Policjanci ratowali kobietę we wstrząsie anafilaktycznym
Policjanci z Jędrzejowa pomogli kobiecie, która straciła przytomność po ukąszeniu owada – informuje Radio Kielce.
Sprzeczne informacje o dostępności leków
Ostatnie dni pokazują przepaść między komunikatami przekazywanymi przez Ministerstwo Zdrowia a rzeczywistością – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.
Sanatorium na koszt NFZ: rzadziej i mniej biurokracji
Zgodnie z nowymi przepisami po 19 lipca wniosek o wyjazd do sanatorium na koszt NFZ będzie można złożyć dopiero rok po powrocie z turnusu.
Dlaczego ryczałt rujnuje szpitale powiatowe?
Po roku działania nowych przepisów długi lecznic powiatowych wzrosły o 600 mln zł. Wiele jest na skraju bankructwa – informuje „Rzeczpospolita”.
Zmniejszyły się kolejki na pierwsze wizyty, ale jest też „efekt uboczny”
Nowe regulacje powodują, że pacjenci pierwszorazowi – za których poradnie dostają więcej pieniędzy – wypychają z kolejki tych czekających na kolejną wizytę.
Popularny lek na alergię wycofany z rynku
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał 29 października lek na alergię o nazwie Aerius z powodu opakowań opisanych po rumuńsku i bułgarsku.
Nowy prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Dr hab. n. med. prof. nadzw. Maciej Kupczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi jest nowym prezydentem elektem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Trzaskowski obiecuje Warszawie weekendową pomoc medyczną
Warszawiacy tak jak dawniej będą mogli uzyskać pomoc medyczną w weekendy, święta oraz w nocy w przynajmniej jednej przychodni w każdej dzielnicy.
Fałszowali dokumentację. Wyłudzili z NFZ 8 mln zł
Właścicielowi zakładu opiekuńczo-leczniczego i jego współpracowniczce zarzuca się fałszowanie dokumentacji medycznej i wyłudzenie z NFZ co najmniej 8 mln zł
Ratownicy reanimują męża, żona nagrywa. Pacjent zmarł
Żona ratowanego na plaży mężczyzny nagrywała akcję ratowników WOPR, czym znacznie utrudniała ich pracę. Pacjent zmarł.
Alergiczny nieżyt nosa z astmą u 15-letniej dziewczynki – opis przypadku
Immunoterapia to jedyne leczenie przyczynowe alergii, które ma znaczenie nie tylko w prewencji astmy, ale również w jej leczeniu.
Alergia wziewna u małego dziecka – opis przypadku
W przebiegu reakcji nadwrażliwości na pokarmy można obserwować różne objawy ze strony górnych dróg oddechowych.
Alergia sezonowa bez potwierdzenia w testach skórnych i sIgE – ciekawy opis przypadku
Na początku kwietnia do lekarza alergologa zgłosił się 34-letni pacjent z powodu bardzo nasilonych objawów ze strony nosa i oczu...
Warto jest rozpoznać przyczynę alergii na wczesnym etapie rozwoju choroby. Jest to możliwe dzięki diagnostyce molekularnej, komponentowej.