Aktualności

Nowe badanie dotyczące alergii
03.11.2023
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci rozwinął się pogląd, że pewien poziom narażenia na drobnoustroje może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii. Został nazwany hipotezą higieniczną, która obecnie podważa nowy artykuł opublikowany w „Science Immunology".
Transgeniczne jaja wydają się bezpieczne
23.05.2023
Japońscy naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowane jaja, które nie zawierają istotnego alergenu. Według najnowszych badań, wydają się być bezpieczne dla zdrowia.
Nanocząstki z mRNA chronią przed groźnymi alergiami
11.04.2023
Cząsteczka zawierająca mRNA chroniła uczulone na orzeszki ziemne myszy przed groźną reakcją układu odpornościowego.
Alergie na mleko u dzieci są przediagnozowane
27.04.2020
1
Obecne wytyczne diagnostyczne dot. alergii na białko mleka krowiego u dzieci mogą być przyczyną zbyt częstego jej stwierdzania – uważają naukowcy z Moskwy i Londynu.
Czy da się trwale odczulić na orzeszki ziemne?
08.11.2019
1
Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, choć skuteczne przy wielu alergiach, nie daje trwałej ochrony przed alergią na orzeszki ziemne – twierdzą brytyjscy specjaliści.
Pomyślne testy nowego leku na AZS
04.11.2019
Obiecujące wyniki przyniosły pierwsze testy kliniczne nowego leku na atopowe zapalenie skóry (AZS). Na łamach „Science Translational Medicine” opisano mechanizmy jego działania.
Kromka chleba dziennie istotnie zwiększa ryzyko celiakii
30.08.2019
Obszerne badania potwierdziły, że ryzyko zachorowania na celiakię jest związane z ilością spożywanego przez małe dzieci glutenu.
Obiecujące testy szczepionki dla uczulonych na jad pszczół
22.07.2019
Australijscy naukowcy z powodzeniem przeprowadzili na ludziach testy szczepionki mającej na celu wyeliminowanie ryzyka poważnej reakcji alergicznej po użądleniu pszczoły miodnej. O wynikach swoich badań poinformowali na łamach „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.