Aktualności
Kontakt matek z produktami do czyszczenia to większe ryzyko astmy u dzieci
Jeśli matka zaczęła pracować z potencjalnie groźnymi chemikaliami nawet lata przed poczęciem, dziecko było obciążone średnio 71 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na astmę lub świszczącego oddechu.
Alergie na mleko u dzieci są przediagnozowane
Obecne wytyczne diagnostyczne dot. alergii na białko mleka krowiego u dzieci mogą być przyczyną zbyt częstego jej stwierdzania – uważają naukowcy z Moskwy i Londynu.
Czy da się trwale odczulić na orzeszki ziemne?
Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, choć skuteczne przy wielu alergiach, nie daje trwałej ochrony przed alergią na orzeszki ziemne – twierdzą brytyjscy specjaliści.
Pomyślne testy nowego leku na AZS
Obiecujące wyniki przyniosły pierwsze testy kliniczne nowego leku na atopowe zapalenie skóry (AZS). Na łamach „Science Translational Medicine” opisano mechanizmy jego działania.
Kromka chleba dziennie istotnie zwiększa ryzyko celiakii
Obszerne badania potwierdziły, że ryzyko zachorowania na celiakię jest związane z ilością spożywanego przez małe dzieci glutenu.
Obiecujące testy szczepionki dla uczulonych na jad pszczół
Australijscy naukowcy z powodzeniem przeprowadzili na ludziach testy szczepionki mającej na celu wyeliminowanie ryzyka poważnej reakcji alergicznej po użądleniu pszczoły miodnej. O wynikach swoich badań poinformowali na łamach „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.
Śmieciowe jedzenie może powodować alergie pokarmowe
Produkty końcowe zaawansowanej glikacji (AGE) znajdujące się w niezdrowym jedzeniu mają ścisły związek z obecnością alergii pokarmowych u dzieci - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Neapolu (Włochy).
Odkryli źródło lawiny alergii u dzieci?
Produkty końcowe zaawansowanej glikacji znajdujące się w niezdrowym jedzeniu mają ścisły związek z obecnością alergii pokarmowych u dzieci.
Powstaną nowe metody leczenia alergii pokarmowych?
Mikrobiom jelitowy jednej osoby może zapobiegać rozwojowi alergii na mleko krowie u innej – wynika z najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego.
10 proc. Amerykanów ma alergię pokarmową. Najczęściej na…
Ponad 19 procent Amerykanów uważa, że jest uczulona na jakiś pokarm, choć w rzeczywistości jest inaczej – czytamy na łamach „JAMA Network Open”.
Dziecięcy smoczek lepiej ssać niż myć
Małe dzieci, których matki oczyszczają smoczek przy pomocy własnej śliny, wykazują słabszą odpowiedź alergiczną.
Uczulenie na orzeszki można leczyć… orzeszkami
Uczulone na orzeszki ziemne dzieci mogą lepiej je tolerować, kiedy stopniowo będą je spożywać w niewielkich ilościach – czytamy na łamach „New England Journal of Medicine”.
Seniorzy i zapachy, których nie ma
Blisko 5 proc. osób powyżej 60. roku życia doświadcza zapachów fantomowych – odkryli naukowcy na podstawie badań.
Spędzanie czasu na terenach zielonych to samo zdrowie
Bliskość przyrody zmniejsza ryzyko cukrzycy, chorób serca i wcześniejszej śmierci, oraz przynosi szeroki wachlarz innych korzyści zdrowotnych. To wynik badania, które objęło prawie 300 mln ludzi z 20 krajów.
Bezpieczniejsza farba do włosów na bazie … czarnej porzeczki
Naukowcy opracowali naturalny, nietoksyczny barwnik do włosów pochodzący ze skórek czarnej porzeczki. Jest on równie trwały, co konwencjonalne barwniki (które często powodują reakcje alergiczne) - utrzymuje żądany kolor włosów przez wiele kolejnych myć.
Kiedy należy podawać dziecku pokarmy uzupełniające?
Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wprowadzenie posiłków innych niż mleko matki lub mieszanka może zaszkodzić dziecku - informuje "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics".
Terapia genowa pozwoli na stworzenie superczłowieka?
Kilka lat temu brytyjski tygodnik „The Economist” pokazał na okładce niemowlaka i wskazał, jakie supercechy będzie mogło mieć dziecko już za kilkanaście lat. Profesor Ewa Bartnik, genetyk z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW uważa, że jest to na razie czysta fantazja.
Firmy farmaceutyczne wolą sprzedawać „styl życia”, a nie leki
Coraz więcej reklam leków skupia się na tym, że produkt poprawia styl życia użytkownika, a nie leczy objawy i negatywne emocje związane ze stanem zdrowia - czytamy na łamach pisma „Annals of Family Medicine".
Alergolog ostrzega osoby uczulone na pyłki przed reakcją krzyżową na alergeny
Jesteś uczulony na pyłki? Uważaj co jesz i nie ustalaj diety tylko na podstawie testów. Może to doprowadzić do stanów zagrożenia życia, m.in. wstrząsu anafilaktycznego – ostrzega prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
To nie leki zwiotczające są powodem poważnych alergii podczas operacji
„BBC News”, powołując się na raport brytyjskich anestezjologów, informuje, że co drugi przypadek poważnej reakcji alergicznej podczas operacji zdarza się po podaniu...
Alergiczny nieżyt nosa z astmą u 15-letniej dziewczynki – opis przypadku
Immunoterapia to jedyne leczenie przyczynowe alergii, które ma znaczenie nie tylko w prewencji astmy, ale również w jej leczeniu.
Alergia wziewna u małego dziecka – opis przypadku
W przebiegu reakcji nadwrażliwości na pokarmy można obserwować różne objawy ze strony górnych dróg oddechowych.
Alergia sezonowa bez potwierdzenia w testach skórnych i sIgE – ciekawy opis przypadku
Na początku kwietnia do lekarza alergologa zgłosił się 34-letni pacjent z powodu bardzo nasilonych objawów ze strony nosa i oczu...