Aktualności
UE: PE wzywa do ograniczenia pestycydów, aby chronić europejskie pszczoły
Parlament Europejski wezwał w rezolucji Komisję Europejską do ograniczenia stosowania pestycydów, które są szkodliwe dla pszczół i innych owadów zapylających. Zdaniem Parlamentu dotychczasowe działania prowadzone przez Komisję są niewystarczające.
Chłopiec zmarł po zjedzeniu czekolady. Ojca zmyliło opakowanie
Jedenastoletni Brytyjczyk zmarł po spożyciu czekolady z mlekiem w proszku. Ojciec chłopca dał mu ją w przekonaniu, że nie zawiera alergenów.
UE: od soboty w UE nowe przepisy chroniące leki przed podrabianiem
Od soboty w UE zaczną obowiązywać nowe przepisy chroniące leki na receptę przed podrabianiem. Wszystkie apteki i szpitale w Unii będą musiały dysponować systemem, który ułatwi skuteczne wykrywanie podrobionych leków.
Nowe, przerażające fakty w sprawie polskiego "sanitariusza śmierci"
W marcu niemiecka policja zatrzymała Stanisława Wolsztajna podejrzanego o zamordowanie swojego podopiecznego i usiłowanie zabójstwa czterech innych osób. Służby podkreślały, że ofiar może być więcej. Wtedy mówiono o 20 emerytach, którymi "opiekował się" 36-latek. Teraz okazuje się, że było ich co najmniej 67 (!).
Najwyższe kary więzienia w UE za fałszowanie leków w Austrii, Słowenii i Słowacji
W UE najwyższe kary więzienia za fałszowanie leków można dostać w Austrii, Słowenii i Słowacji - 15 lat. Najniższe - 1 rok - w Szwecji, Finlandii i Grecji; w Polsce jest to 5 lat- wynika z opublikowanego raportu Komisji Europejskiej.
Wstrząs anafilaktyczny po terapii jadem pszczelim
Do tragedii doszło w jednej z prywatnych klinik zajmujących się leczeniem przy użyciu kontrowersyjnej terapii, jaką jest leczenie jadem pszczelim. Zmarła tam 55-letnia kobieta, która takiej terapii poddawała się od dwóch lat.
Zanieczyszczona woda butelkowana
W ponad 90 proc. wód butelkowanych najpopularniejszych marek na świecie znaleziono maleńkie kawałki i włókna tworzyw sztucznych. Sprawdź, która z wód zawierała rekordowe ilości zanieczyszczeń.
W tym kraju studenci medycyny także chcą pracować za granicą
Na Węgrzech prawie 40 proc. studentów piątego i szóstego roku medycyny planuje podjęcie pracy za granicą - wynika z badania, którego wyniki przedstawił w poniedziałek (15 stycznia) dziennik „Nepszava”. „Magyar Nemzet” pisze zaś o braku specjalistów w szpitalach.
Indie: Lekarze protestowali przeciw ustawie o terapiach alternatywnych
Ponad 300 tys. lekarzy protestowało w całych Indiach przeciw kontrowersyjnej ustawie, która ma zezwolić osobom oferującym terapie alternatywne na praktykowanie medycyny po bliżej nieokreślonym "doszkoleniu". Rząd wycofał się na razie z projektu.
Nową siedzibą EMA jest Amsterdam
Amsterdam wygrał głosowanie na organizację Europejskiej Agencji Leków, która przeprowadzi się z Londynu po opuszczeniu Wielkiej Brytanii przez Unię Europejską. To oznacza, że Warszawa przegrała rywalizację o siedzibę EMA.
Skażone fipronilem jaja w 40 krajach, w tym w 24 krajach UE
Skażone fipronilem jaja wykryto w 40 krajach, w tym w 24 państwach Unii Europejskiej - donosi we wtorek niemiecka agencja dpa, nie podając źródeł informacji.
Zdrowsze życie na wsi
Badania przeprowadzone przez amerykańskich specjalistów dowiodły, że osoby żyjące w środowisku wiejskim - szczególnie dzieci i młodzież - są mniej zagrożone chorobami zapalnymi jelit (IBD).
KE rozszerza kryteria oznakowania ekologicznego UE dla detergentów
Komisja Europejska przedstawiła nowe kryteria unijnego oznakowania ekologicznego. Kryteria Ecolabel dotyczą 6 kategorii szeroko stosowanych środków czystości. Aby otrzymać unijny certyfikat środki te będą musiały być całkowicie pozbawione mikrocząsteczek plastiku.
Najdroższa opieka medyczna i najniższy poziom zdrowia
Amerykanie wykazują znacznie niższy poziom zdrowia niż wskazują na to wydatki na opiekę medyczną, które w USA są najwyższe na świecie - wykazał raport Global Burden of Disease Study opublikowany przez „Lancet“.
Astmatycy pokonują zdrowych i wygrywają medale dla Norwegii
Większość - 42 z 69 - medali olimpijskich dla Norwegii w biegach narciarskich, od zimowych igrzysk w Albertville 1992 do Soczi 2014, zdobytych zostało przez zawodników stosujących lekarstwa przeciw astmie - obliczył dziennik "Verdens Gang".
Od 1 lipca Paryż bez starych samochodów i motocykli
Zgodnie z nowymi przepisami, już od 1 lipca wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu pojazdów w stolicy Francji - poinformował dziennik "Le Figaro".
Czterech z pięciu ludzi w miastach oddycha zanieczyszczonym powietrzem
Ponad 80 proc. mieszkańców miast na całym świecie jest narażonych na zanieczyszczenie powietrza, przekraczające normy WHO - ostrzegła w opublikowanym raporcie Światowa Organizacja Zdrowia.
Złe powietrze zabija każdego roku ponad 5 mln ludzi
Co roku na świecie umiera przedwcześnie ponad 5,5 mln ludzi z powodu zanieczyszczenia powietrza w domach i na zewnątrz. Ponad połowa tych zgonów ma miejsce w Indiach i Chinach - dwóch krajach o najszybciej rozwijających się gospodarkach - poinformowali naukowcy.
Stado stawonogów w każdym domu
Ludzie dzielą domy z przedstawicielami ponad 500 różnych rodzajów stawonogów.
- 1
- 2
Alergiczny nieżyt nosa z astmą u 15-letniej dziewczynki – opis przypadku
Immunoterapia to jedyne leczenie przyczynowe alergii, które ma znaczenie nie tylko w prewencji astmy, ale również w jej leczeniu.
Alergia wziewna u małego dziecka – opis przypadku
W przebiegu reakcji nadwrażliwości na pokarmy można obserwować różne objawy ze strony górnych dróg oddechowych.
Alergia sezonowa bez potwierdzenia w testach skórnych i sIgE – ciekawy opis przypadku
Na początku kwietnia do lekarza alergologa zgłosił się 34-letni pacjent z powodu bardzo nasilonych objawów ze strony nosa i oczu...
FDA zatwierdziła pierwszy lek stosowany w profilaktyce zagrażających życiu reakcji alergicznych u dzieci zmagających się z alergią na orzeszki ziemne.