Aktualności
Reakcje alergiczne na powszechne produkty spożywcze mogą znacznie zwiększyć ryzyko chorób serca i śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych. Dotyczy to również osób bez wyraźnych objawów alergii pokarmowych.
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci rozwinął się pogląd, że pewien poziom narażenia na drobnoustroje może zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii. Został nazwany hipotezą higieniczną, która obecnie podważa nowy artykuł opublikowany w „Science Immunology".
03.11.2023
Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc – donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają do zaostrzenia standardów czystości powietrza.
11.09.2023
Cztery najczęstsze choroby alergiczne u kilkuletnich dzieci mogą brać się z zaburzeń mikroflory jelitowej w pierwszych miesiącach życia – donoszą naukowcy z University of British Columbia i BC Children’s Hospital (Kanada).
W Polsce jedynie 10 proc. pacjentów z astmą kontynuuje leczenie rok po diagnozie – alarmują lekarze. Uniemożliwia to kontrolę choroby, zwiększa ryzyko zaostrzeń i hospitalizacji.
Japońscy naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowane jaja, które nie zawierają istotnego alergenu. Według najnowszych badań, wydają się być bezpieczne dla zdrowia.
23.05.2023
Profesor Andrzej Fal, wypowiadając się na temat ograniczonego dostępu do usług alergologicznych, wskazuje na długie kolejki pacjentów oczekujących, w tym na pierwsze porady w pilnych przypadkach, które powinny być natychmiastowo załatwiane.
22.05.2023
Witamina D zwiększa ryzyko napadów astmy u dzieci i dorosłych, czy wręcz przeciwnie - zmniejsza. Naukowcy dokonali nowego przeglądu przeprowadzonych w tym zakresie badań.
19.05.2023