Aktualności
Ulga podatkowa dla inwestujących w innowacje będzie obowiązywać dwa lata - zakłada przyjęta w piątek przez Sejm nowela dotycząca wspierania innowacyjności.
04.10.2015
Kontakt z “dobrymi bakteriami” we wczesnym dzieciństwie może zapobiec zachorowaniu na astmę – wynika z kanadyjskich badań opublikowanych na łamach „Science Translational Medicine”.
02.10.2015
Lekarze rodzinni odmawiają szkolenia młodych kolegów (wiąże się to z wieloma kłopotliwymi obowiązkami). Chcą to robić szpitale kliniczne, ale część z nich straciła do tego uprawnienia. Dla przyszłych medyków zaczęło brakować miejsc do nauki (sic!).
01.10.2015
10
Od stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia. Informacja o chorobie trafi do firmy tuż po wyjściu pracownika z gabinetu lekarskiego. Pracodawca od razu sprawdzi, czy podwładny rzeczywiście jest niezdolny do pracy, czy dorabia na boku.
29.09.2015
10
Przed dwudziestu laty pierwszą praktykę lekarza rodzinnego w Polsce zarejestrował w Bielawie (Dolnośląskie) dr Wiesław Iwanowski. Jego zdaniem w ciągu tych lat zachwiana została podstawowa idea medycyny rodzinnej, która miała prowadzić do bliższego i lepszego kontaktu z pacjentem. Obecnie w kraju pracuje ponad 10 tys. lekarzy rodzinnych.
28.09.2015
3
Lekarze ze szpitala dziecięcego przy Krysiewicza w Poznaniu wydali wojnę sąsiedniemu McDonaldowi. Rodzice codziennie dokarmiali chore dzieci frytkami i hamburgerami. Pani ordynator w końcu powiedziała: - Dość!
23.09.2015
3
W najnowszym raporcie "Analiza symulacyjna długookresowych skutków polityki refundacyjnej w Polsce" eksperci DeLab UW wyliczyli, że polska gospodarka nie odczuła jeszcze wszystkich negatywnych skutków obniżek cen leków refundowanych z poprzednich lat, nie mówiąc już o tych, które pojawiają się na horyzoncie. Dalsze obniżki cen leków refundowanych "mogą doprowadzić do szybkiego załamania się krajowego przemysłu farmaceutycznego" - ostrzegają autorzy raportu.
23.09.2015
1
Każdy z nas rozsiewa wokół siebie miliony bakterii należących do osobistej flory fizjologicznej. Skład takiej "aureoli" jest niepowtarzalny, a badanie powietrza w danym pomieszczeniu pozwala rozpoznać, kto w nim przebywał.
22.09.2015