Aktualności
Lekarze po zakończeniu rezydentury powinni być zobowiązani do pracy w Polsce przez określony czas - uważa Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska. W piśmie do MZ zwraca uwagę na niedobór specjalistów i pyta o planowanie działania w tym zakresie.
Przyjęte w Paryżu światowe porozumienie ws. ochrony klimatu jest porozumieniem historycznym i będzie miało bardzo duże przełożenie na Polskę; nasz kraj musi wypracować politykę dekarbonizacji – uważa ekspert ds. energii i klimatu WWF Polska, Tobiasz Adamczewski.
13.12.2015
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uruchomił nowy portal, który prezentuje wyniki z blisko 140 stacji pomiarowych rozmieszczonych na terenie całej Polski. Są tam rzetelne i aktualne dane o jakości powietrza. Są to informacje szczególnie przydatne dla osób, które mają obniżoną odporność. Zobacz adres portalu.
Pacjenci mogą dostać znacznie szerszy dostęp do refundowanych leków, ale budżet NFZ tego nie wytrzyma.
Około 120 osób trafiło do krakowskich szpitali z powodu smogu na przełomie października i listopada. Organizacja HEAL policzyła konsekwencje okresu smogowego. Dane z Krakowa zatrważają.
W ostatnich latach nastąpił w naszym kraju niewielki spadek umieralności na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP), wciąż tylko 3 proc. Polaków wie, co to za choroba – powiedzieli eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.
21.11.2015
W kraju jest ok. 13 tys. biegłych, w 2014 r. sądy zamówiły u nich ok. 300 tys. opinii, a prokuratury – ponad 100 tys. Mogą oni posłać oskarżonego za kraty lub oczyścić go z podejrzeń. Dlatego wymiar sprawiedliwości potrzebuje specjalistów o najwyższych kwalifikacjach. Problem w tym, że prezesi sądów okręgowych nie mają jak sprawdzić ich wiedzy. W efekcie prawie każdy, kto się zgłosi, zostaje biegłym.
We wtorek już po raz piąty w ponad 60 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, który ma zwrócić uwagę na problem wcześniactwa. Jedną z inicjatyw jest oświetlanie na fioletowo znanych i charakterystycznych budynków.
18.11.2015