Aktualności
Jedna tabletka może już nie pomóc uczulonym na pyłki, lekarze coraz częściej muszą przepisywać mocniejsze leki. Powodem jest agresywny sezon pyłkowy spowodowany m.in. przez zanieczyszczone powietrze.
17.04.2023
Warto jest rozpoznać przyczynę alergii na wczesnym etapie rozwoju choroby. Jest to możliwe dzięki diagnostyce molekularnej, komponentowej.
21.02.2023
Zima to szczególnie niebezpieczny czas dla osób z astmą, ponieważ pojawiają się wówczas wiele czynników – m.in. skoki temperatury i infekcje wirusowe – wzmagających ataki tej choroby.
20.01.2023
Zimą gorzej czują się pacjenci z alergią całoroczną, czemu sprzyja okres grzewczy i dłuższe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych – zauważyła prof. Ewa Czarnobilska, alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
18.12.2022
Przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne – mówi prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając, że teraz przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej niż zwykle.
Wciąż niewystarczający jest dostęp do spirometrii, zbyt długo trzeba czekać na wykrycie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Spirometrię można jednak wykonać też w domu, online – twierdzi alergolog dr Piotr Dąbrowiecki.
28.11.2022
Są alergie, które są niebezpieczne. Najbardziej dramatyczny przebieg alergii to jest anafilaksja, która - kończąc się wstrząsem anafilaktycznym - może doprowadzić w bardzo szybkim czasie do zgonu - powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, alergolog, otolaryngolog, specjalista zdrowia publicznego.
25.07.2022
Tylko ciężka reakcja alergiczna związana z anafilaksją może być przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw Covid-19 – podkreśla małopolski konsultant w dziedzinie alergologii.