Aktualności
Zespół doktora Noaha Fierera z University of Colorado dokonał genetycznej analizy próbek kurzu zebranego i przesłanego przez ochotników z 1200 amerykańskich gospodarstw domowych. Kurz pochodził z górnej części futryny nad drzwiami – miejsca często pomijanego podczas porządków.
27.08.2015
Tlenki azotu, emitowane przez nasze samochody, mogą sprawiać, że pyłki roślin stają się bardziej uciążliwe dla alergików. Badania z tym związane zaprezentowali naukowcy z ośrodków w Niemczech, Egipcie, Austrii i Szwajcarii.
18.08.2015
Z powodu silnej presji ewolucyjnej komary szybko przystosowują się do nas i do sposobu, w jaki zmieniamy środowisko - informują naukowcy z USA i Rosji na łamach "Proceedings of the Royal Society B" po badaniach genomów w populacjach tych owadów.
12.08.2015
Regularne spożywanie wody, ograniczenie soli, unikanie restrykcyjnych diet i parafarmaceutyków wspomagających odchudzanie - to wskazówki, jakimi powinni się kierować alergicy, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy.
30.07.2015
Osoby cierpiące na alergię pokarmową powinny zachować szczególną ostrożność podczas egzotycznych podróży i świadomie wybierać to, co jedzą. Wiele dań kuchni orientalnej ma w składzie bardzo silne alergeny – przestrzega alergolog prof. Barbara Rogala.
27.07.2015
Przełomowa metoda leczenia mukowiscydozy zahamowała postępy choroby u młodych pacjentów. Poprawione DNA dostarczano przez inhalator.
15.07.2015
Ryby to silny alergen, nawet śladowa jego ilość może wywołać u osób uczulonych ciężkie reakcje alergiczne. Łódzcy naukowcy biorą udział w pracach nad szczepionką, która ma pomóc takim pacjentom, a nawet umożliwić im jedzenie ryb.
06.07.2015
Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia zawiadamia, że już za dwa lata możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych prób klinicznych z wykorzystaniem czerwonych krwinek stworzonych w laboratorium.
05.07.2015