Aktualności
Prof. Czarnobilska: kumulacja wirusów wzmaga ataki astmy
Zima to szczególnie niebezpieczny czas dla osób z astmą, ponieważ pojawiają się wówczas wiele czynników – m.in. skoki temperatury i infekcje wirusowe – wzmagających ataki tej choroby.
Alergolog: zimą gorzej czują się pacjenci z alergią całoroczną
Zimą gorzej czują się pacjenci z alergią całoroczną, czemu sprzyja okres grzewczy i dłuższe przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych – zauważyła prof. Ewa Czarnobilska, alergolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Prof. Czarnobilska: przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne
Przez smog muszę intensyfikować leczenie alergiczne – mówi prof. Ewa Czarnobilska ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dodając, że teraz przyjmuje o 50 proc. pacjentów więcej niż zwykle.
Dr Dąbrowiecki: dostęp do spirometrii jest niewystarczający, wykrycie POChP trwa często zbyt długo
Wciąż niewystarczający jest dostęp do spirometrii, zbyt długo trzeba czekać na wykrycie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Spirometrię można jednak wykonać też w domu, online – twierdzi alergolog dr Piotr Dąbrowiecki.
Prof. Samoliński: Alergia może zabić (wywiad)
Są alergie, które są niebezpieczne. Najbardziej dramatyczny przebieg alergii to jest anafilaksja, która - kończąc się wstrząsem anafilaktycznym - może doprowadzić w bardzo szybkim czasie do zgonu - powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, alergolog, otolaryngolog, specjalista zdrowia publicznego.
Kontakt matek z produktami do czyszczenia to większe ryzyko astmy u dzieci
Jeśli matka zaczęła pracować z potencjalnie groźnymi chemikaliami nawet lata przed poczęciem, dziecko było obciążone średnio 71 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na astmę lub świszczącego oddechu.
Lekarze POZ mają problemy z kwalifikacją alergików do szczepień
Tylko ciężka reakcja alergiczna związana z anafilaksją może być przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw Covid-19 – podkreśla małopolski konsultant w dziedzinie alergologii.
Lekarze kontra smog – przełomowe badanie
Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony, na który nie można odczulić.
Pierwszy polski lekarz w UCARE
Alergolog dr Zenon Brzoza z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu dołączył do międzynarodowego grona ekspertów Urticaria Center of Reference and Excellence.
Alergie na mleko u dzieci są przediagnozowane
Obecne wytyczne diagnostyczne dot. alergii na białko mleka krowiego u dzieci mogą być przyczyną zbyt częstego jej stwierdzania – uważają naukowcy z Moskwy i Londynu.
Pierwszy lek przeciwko alergii na orzeszki ziemne
FDA zatwierdziła pierwszy lek stosowany w profilaktyce zagrażających życiu reakcji alergicznych u dzieci zmagających się z alergią na orzeszki ziemne.
UE: PE wzywa do ograniczenia pestycydów, aby chronić europejskie pszczoły
Parlament Europejski wezwał w rezolucji Komisję Europejską do ograniczenia stosowania pestycydów, które są szkodliwe dla pszczół i innych owadów zapylających. Zdaniem Parlamentu dotychczasowe działania prowadzone przez Komisję są niewystarczające.
Czy da się trwale odczulić na orzeszki ziemne?
Odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa, choć skuteczne przy wielu alergiach, nie daje trwałej ochrony przed alergią na orzeszki ziemne – twierdzą brytyjscy specjaliści.
Pomyślne testy nowego leku na AZS
Obiecujące wyniki przyniosły pierwsze testy kliniczne nowego leku na atopowe zapalenie skóry (AZS). Na łamach „Science Translational Medicine” opisano mechanizmy jego działania.
Kromka chleba dziennie istotnie zwiększa ryzyko celiakii
Obszerne badania potwierdziły, że ryzyko zachorowania na celiakię jest związane z ilością spożywanego przez małe dzieci glutenu.
Bezglutenowa mąka z glutenem
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące wycofania partii bezglutenowej mąki owsianej. Powodem decyzji jest wykrycie glutenu w ilości przekraczającej dopuszczalne parametry.
Policjanci ratowali kobietę we wstrząsie anafilaktycznym
Policjanci z Jędrzejowa pomogli kobiecie, która straciła przytomność po ukąszeniu owada – informuje Radio Kielce.
Chłopiec zmarł po zjedzeniu czekolady. Ojca zmyliło opakowanie
Jedenastoletni Brytyjczyk zmarł po spożyciu czekolady z mlekiem w proszku. Ojciec chłopca dał mu ją w przekonaniu, że nie zawiera alergenów.
Obiecujące testy szczepionki dla uczulonych na jad pszczół
Australijscy naukowcy z powodzeniem przeprowadzili na ludziach testy szczepionki mającej na celu wyeliminowanie ryzyka poważnej reakcji alergicznej po użądleniu pszczoły miodnej. O wynikach swoich badań poinformowali na łamach „Journal of Allergy and Clinical Immunology”.
Alergiczny nieżyt nosa z astmą u 15-letniej dziewczynki – opis przypadku
Immunoterapia to jedyne leczenie przyczynowe alergii, które ma znaczenie nie tylko w prewencji astmy, ale również w jej leczeniu.
Alergia wziewna u małego dziecka – opis przypadku
W przebiegu reakcji nadwrażliwości na pokarmy można obserwować różne objawy ze strony górnych dróg oddechowych.
Alergia sezonowa bez potwierdzenia w testach skórnych i sIgE – ciekawy opis przypadku
Na początku kwietnia do lekarza alergologa zgłosił się 34-letni pacjent z powodu bardzo nasilonych objawów ze strony nosa i oczu...
Warto jest rozpoznać przyczynę alergii na wczesnym etapie rozwoju choroby. Jest to możliwe dzięki diagnostyce molekularnej, komponentowej.