Aktualności

Ustalono, dlaczego miejskie dzieci są bardziej podatne na alergie
05.06.2025
Nieznany wcześniej, prozapalny typ komórek odpornościowych T, który może tłumaczyć, dlaczego dzieci wychowywane w miastach są bardziej podatne na alergie niż ich rówieśnicy z terenów wiejskich, odkryli naukowcy z University of Rochester Medical Center (USA).
Przyjmowanie witaminy E w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko alergii na orzeszki ziemne u dzieci
20.02.2025
Uzupełnianie diety ciężarnych myszy o alfa-tokoferol, formę witaminy E, zmniejszyło ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u ich potomstwa. O wynikach nowych badań informuje „The Journal of Immunology”.
Nowy potencjalny sposób leczenia stanów zapalnych o podłożu alergicznym
13.01.2025
Działanie na białko o nazwie tristetraprolina może być nową skuteczną metodą leczenia stanów zapalnych o podłożu alergicznym, na przykład astmy – informuje pismo „Allergology International”.
Prof. Samoliński: astma oskrzelowa popowodziową konsekwencją
20.09.2024
W mieszkaniach, w których pojawiła się pleśń na mokrych ścianach, częściej występowały przypadki astmy oskrzelowej i zapalenie oskrzeli jako powodziowe konsekwencje – powiedział PAP prof. Bolesław Samoliński, alergolog.
Alergolog: osoby narażone na anafilaksję powinny na wakacje zabrać adrenalinę
07.08.2024
Osoby narażone na wystąpienie reakcji anafilaktycznej powinny koniecznie zabrać ze sobą na wakacje adrenalinę – przypomina konsultant województwa małopolskiego w dziedzinie alergologii prof. Ewa Czarnobilska. Są to przede wszystkim te osoby, które już doświadczyły anafilaksji.
E-papierosy mogą przyspieszać rozwój astmy
23.05.2024
Używanie e-papierosów wśród dorosłych osób zwiększało ryzyko pojawienia się astmy we wcześniejszym wieku średnio o 252 proc.
Ponad połowa chorych na astmę nie ma rozpoznania choroby, a inni nie leczą się optymalnie
07.05.2024
Skuteczność leczenia w znacznym stopniu zależy też od tego, jak pacjent stosuje się do zaleceń lekarza i czy właściwie zażywa leki.
Astmy nie da się wyleczyć, można jednak ją kontrolować, normalnie żyć i uprawiać sport
02.05.2024
Według NFZ w 2022 r. 2,9 mln pacjentów zrealizowało recepty na refundowane leki stosowane w leczeniu astmy – najwięcej od 2013 r., od kiedy prowadzone są takie obserwacje.