Aktualności
Pył zawieszony zawierający cząsteczki o bardzo małych rozmiarach drażni górne oraz dolne drogi oddechowe i wywołuje objawy podobne do przeziębienia, takie jak katar i kaszel, bo organizm chce się pozbyć nagromadzonych zanieczyszczeń – zwarca uwagę prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP dr Piotr Dąbrowiecki.
10.01.2017
1
Amerykanie wykazują znacznie niższy poziom zdrowia niż wskazują na to wydatki na opiekę medyczną, które w USA są najwyższe na świecie - wykazał raport Global Burden of Disease Study opublikowany przez „Lancet“.
10.10.2016
Populacja bakterii zamieszkujących jelita dziecka w pierwszym miesiącu życia może bezpośrednio wpłynąć na rozwój układu odpornościowego oraz ryzyko astmy i alergii w późniejszym życiu - wynika z badań opublikowanych przez "Nature Medicine".
16.09.2016
Zaskakujące ustalenia naukowców. Wcześniej ci sami badacze zauważyli, że na najbardziej zatłoczonych ulicach w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej występuje podwyższony poziom tlenków żelaza w powietrzu.
Regularne zażywanie witaminy D przez osoby cierpiące na astmę zmniejszyło u nich o połowę ryzyko poważnych ataków choroby, wymagających pobytu w szpitalu.
08.09.2016
Antybiotykoterapia stosowana w ciągu pierwszego roku życia może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej - wykazały nowe badania naukowców z Uniwersytetu Południowej Karoliny.
07.09.2016
Wstrzymano produkcję szczepionki w zastrzyku dla alergików, która była objęta refundacją. Kosztowała 3 zł 20 gr, jednak lek wycofano z aptek. Pacjentom zaproponowano przyjmowanie zamiennika, który jest sto razy droższy.
25.08.2016
1
Lekarze opisali śmiertelny przypadek patologii, nazwanej przez nich „płucem dudziarza”. Okazało się, że zmiany w płucach muzyka, grającego przez wiele lat na dudach, były nieodwracalne i bardzo zawansowane. Stan mężczyzny pogarszał się szybko - zmarł on kilka tygodni od zgłoszenia do szpitala.
25.08.2016