Aktualności

Terapia genowa pozwoli na stworzenie superczłowieka?
25.06.2018
Kilka lat temu brytyjski tygodnik „The Economist” pokazał na okładce niemowlaka i wskazał, jakie supercechy będzie mogło mieć dziecko już za kilkanaście lat. Profesor Ewa Bartnik, genetyk z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW uważa, że jest to na razie czysta fantazja.
25.06.2018
Firmy farmaceutyczne wolą sprzedawać „styl życia”, a nie leki
17.05.2018
Coraz więcej reklam leków skupia się na tym, że produkt poprawia styl życia użytkownika, a nie leczy objawy i negatywne emocje związane ze stanem zdrowia - czytamy na łamach pisma „Annals of Family Medicine".
Alergolog ostrzega osoby uczulone na pyłki przed reakcją krzyżową na alergeny
17.05.2018
Jesteś uczulony na pyłki? Uważaj co jesz i nie ustalaj diety tylko na podstawie testów. Może to doprowadzić do stanów zagrożenia życia, m.in. wstrząsu anafilaktycznego – ostrzega prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
To nie leki zwiotczające są powodem poważnych alergii podczas operacji
15.05.2018
2
„BBC News”, powołując się na raport brytyjskich anestezjologów, informuje, że co drugi przypadek poważnej reakcji alergicznej podczas operacji zdarza się po podaniu...
Zanieczyszczenia powietrza nasilają objawy alergicznego nieżytu nosa
18.04.2018
Zanieczyszczenia powietrza, osadzające się na pyłkach roślin, mogą nawet znacznie nasilać objawy alergicznego nieżytu nosa – powiedział dr n. med. Piotr Rapiejko podczas śniadania prasowego zorganizowanego we wtorek w Warszawie.
Dlaczego warto stosować zasadę „bezwonności” w miejscu pracy?
15.03.2018
1
Badania przeprowadzone na 1137 losowo wybranych mieszkańcach USA wykazały, że w ciągu ostatniej dekady dramatycznie (o ponad 300 proc.!) wzrosła liczba osób z rozpoznaną nadwrażliwością na produkty chemiczne, takie jak: środki owadobójcze, farby, środki czyszczące, zapachowe czy spaliny z silników dieslowskich.
Uwaga na środki czystości w sprayu
23.02.2018
Częste stosowanie środków czystości w sprayu może mieć wpływ na płuca podobny jak wypalanie 20 papierosów dziennie. Do takich wniosków doszli badacze po 20-letnich obserwacjach.
23.02.2018
Stosowanie steroidów związane z obecnością grzyba w płucach
16.01.2018
Wziewne leki steroidowe stosowane u osób z ostrą astmą mają związek z 10-krotnie większym prawdopodobieństwem występowania w płucach podwyższonego poziomu kropidlaka, grzyba z rodzaju Aspergillus.