Publikacje
Pojęcie zespołu nakładania astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) –– ACOS (lub w polskim piśmiennictwie ZNAP) – zostało szerzej przedstawione w standardach GINA w 2014 r. Co ciekawe najnowsza aktualizacja GINA 2017 zrezygnowała z pojęcia zespołu nakładania (ACOS) na rzecz nakładania astmy i POChP (ACO).
17.08.2017
Kiedy dostrzeżono, że kontakt pomiędzy lekarzem a pacjentem to coś więcej niż czynności lecznicze, a każdy z uczestników tej relacji wkracza w nią nie tylko w celu rozwiązania problemu, jakim jest choroba, ale także angażując swoje nadzieje, obawy, poglądy i dążenia, przed lekarzami otworzyły się nowe możliwości budowania porozumienia z pacjentami i zwiększenia skuteczności całego procesu terapeutycznego.
08.08.2017
Nowością, która pojawiła się na rynku leków stosowanych w terapii astmy w 2017 r., jest Comboterol – połączenie flutykazonu z salmeterolem w inhalatorze HFA-MDI z licznikiem dawek.
07.08.2017
Zgodnie z zaleceniami GINA, podstawą terapii astmy są wGKS w niskiej dawce. W przypadku braku kontroli preferowaną metodą intensyfikacji terapii u młodzieży i dorosłych jest połączenie wGKS i LABA…
03.08.2017
Aktywność mikroflory jelitowej wywiera wpływ na zdrowie gospodarza i kształtuje prawidłową odpowiedź układu immunologicznego. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Estonii wskazały na istnienie zależności między wystąpieniem choroby alergicznej a składem ekosystemu jelitowego.
17.07.2017
Problem wzrostu częstości występowania chorób alergicznych w grupie pacjentów, u których doszło do przeszczepu narządu, jest złożony. Z pewnością chorzy, u których konieczna była transplantacja, są narażeni na występowanie różnego typu powikłań i trudno porównywać ich do populacji osób zdrowych.
25.04.2017
Rzeczywista częstość alergii na antybiotyki nie jest znana. Badania rejestracyjne leków nie skupiają się na ustaleniu, czy objawy niepożądane, które wystąpiły, są wynikiem alergii, czy doszło do nich w innym mechanizmie.
W leczeniu chorób układu oddechowego dysponujemy wieloma metodami i technikami terapeutycznymi. Jedną z najpowszechniejszych i najlepszych metod leczenia jest terapia inhalacyjna. Wśród różnych sposobów dostarczania leku do układu oddechowego po jego aerolizacji, ważne miejsce zajmuje nebulizacja. Jest to skuteczny sposób leczenia, choć – by osiągnąć odpowiednią skuteczność kliniczną – konieczne jest spełnienie kilku warunków...
12.10.2015
1
Leki przeciwhistaminowe działające na receptor histaminowy typu H1, zlokalizowany w tkankach obwodowych, są lekami, których mechanizm działania polega na stabilizacji jego formy nieaktywnej, co uniemożliwia połączenie z naturalnym ligandem jakim jest histamina. Połączenie to uniemożliwia aktywny udział histaminy w reakcjach zapalenia alergicznego...
12.10.2015
3
Immunoterapia alergenowa (IA) jest od ponad stu lat stosowaną metodą leczenia niektórych chorób alergicznych powiązanych z obecnością specyficznych IgE jako markera patomechanizmu przebiegu reakcji. Należą do nich przede wszystkim alergiczny nieżyt nosa (ANN), astma alergiczna (AA) i alergia na jad owadów błonkoskrzydłych...